E5CSZ-QT AC100-240
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E5CSZ-QT AC100-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E5CSZ-QT AC100-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | E5CSZ-QT AC100-240 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | CONTROL TEMP VOLT OUT 100-240V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $195.53 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.265 lb (120.2g) |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 100 ~ 240VAC |
| Type: | Temperature Controller (RTD, Type J, K, L) |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Series: | E5CSZ |
| Panel Cutout Dimensions: | Square - 45.00mm x 45.00mm |
| Output Type: | Voltage (External SSR) |
| Other Names: | E5CSZ-QT AC100-240-ND E5CSZ-QTAC100-240 E5CSZQTAC100240 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Number Of Characters Per Row: | 3.5 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Range: | -99°C ~ 1300°C |
| Ingress Protection: | IP50 - Dust Protected |
| Features: | Sensor Fault Detection |
| Display Type: | LED - Red Characters |
| Display Characters - Height: | 0.531" (13.50mm) |
| Detailed Description: | Temperature Controller (RTD, Type J, K, L) 100 ~ 240VAC Panel Mount |
| Control Method: | On/Off, Proportional (PID) |
| Communications: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply E5CSZ-QT AC100-240, use the request quote form to request E5CSZ-QT AC100-240 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E5CSZ-QT AC100-240.The price and lead time for E5CSZ-QT AC100-240 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# E5CSZ-QT AC100-240.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


