E5C2R20PD AC100240 0300
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E5C2R20PD AC100240 0300 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E5C2R20PD AC100240 0300 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | E5C2R20PD AC100240 0300 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $149.94 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.441 lb (200.03g) |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 100 ~ 240VAC |
| Type: | Temperature Controller (RTD) |
| Termination Style: | Plug In, 8 Pin (Octal) |
| Series: | E5C2 |
| Panel Cutout Dimensions: | Square - 45.00mm x 45.00mm |
| Output Type: | Relay |
| Other Names: | E5C2R20PD AC100240 0300-ND E5C2R20PDAC1002400300 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Number Of Characters Per Row: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Range: | 0°C ~ 300°C |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Features: | - |
| Display Type: | Analog Dial |
| Display Characters - Height: | - |
| Detailed Description: | Temperature Controller (RTD) 100 ~ 240VAC Panel Mount |
| Control Method: | On/Off |
| Communications: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply E5C2R20PD AC100240 0300, use the request quote form to request E5C2R20PD AC100240 0300 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E5C2R20PD AC100240 0300.The price and lead time for E5C2R20PD AC100240 0300 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# E5C2R20PD AC100240 0300.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

