E48SH1R250NRFA
Delta Electronics
E48SH1R250NRFA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E48SH1R250NRFA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E48SH1R250NRFA
Manufacturer Delta Electronics
Description DC DC CONVERTER 1.2V 120W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 39 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:1.2V
Voltage - Isolation:2.25kV
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.30" L x 0.90" W x 0.37" H (58.4mm x 22.9mm x 9.4mm)
Series:Delphi E48SH
Power (Watts):120W
Packaging:Tray
Package / Case:8-DIP Module, 1/8 Brick
Other Names:941-1041
Operating Temperature:-40°C ~ 123°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Efficiency:86.5%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 1.2V 50A 36V - 75V Input
Current - Output (Max):50A