E37X351CPN392ME92M
Nippon Chemi-Con
E37X351CPN392ME92M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E37X351CPN392ME92M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E37X351CPN392ME92M
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
(In US Dollars)
16 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Series:U37X
Ripple Current @ Low Frequency:12.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:42.441A @ 10kHz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):3.661" (93.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):26 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:3900µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26 mOhm @ 120Hz 15000 Hrs @ 85°C
Capacitance:3900µF