E36D501LPN101MA41M
Nippon Chemi-Con
E36D501LPN101MA41M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E36D501LPN101MA41M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E36D501LPN101MA41M
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 100UF 20% 500V SCREW
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Series:U36D
Ripple Current @ Low Frequency:600mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:840mA @ 3kHz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.625" (41.28mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):3.918 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:100µF 500V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3.918 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:100µF