E36D451LLN472MED0M
Buy E36D451LLN472MED0M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E36D451LLN472MED0M
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
(In US Dollars)
16 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Series:U36D
Ripple Current @ Low Frequency:6.86A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:9.604A @ 3kHz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.250" (31.75mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):5.125" (130.18mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):55.7 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:4700µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 55.7 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:4700µF