E36D401CPN302TDD0M
Buy E36D401CPN302TDD0M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E36D401CPN302TDD0M
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 3000UF 400V SCREW
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:-10%, +50%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.125" (28.58mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):5.125" (130.18mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3000µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:3000µF