E36D101HPN103MAD0M
Nippon Chemi-Con
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E36D101HPN103MAD0M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E36D101HPN103MAD0M
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Series:U36D
Ripple Current @ Low Frequency:8.41A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:11.774A @ 3kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):5.125" (130.18mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):14.7 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:10000µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14.7 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:10000µF