E2EM-X15B2-M1
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E2EM-X15B2-M1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E2EM-X15B2-M1
Manufacturer Omron Automation & Safety
Description SENS PROX M30 15MM PNP-NC SHIELD
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:10 V ~ 40 V
Termination Style:Connector
Shielding:Shielded
Series:E2E
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.591" (15mm)
Response Frequency:100Hz
Package / Case:Cylinder, Threaded - M30
Output Type:PNP-NC, 3-Wire
Other Names:E2EMX15B2M1
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Body:Nickel-Plated Brass
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP67
Indicator:LED
Detailed Description:Inductive Proximity Sensor 0.591" (15mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30