E2CY-X1R5A
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E2CY-X1R5A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E2CY-X1R5A
Manufacturer Omron Automation & Safety
Description SENS PROX M5 1.5MM SHIELDED
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:-
Termination Style:Cable Leads
Shielding:Shielded
Series:E2C
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.059" (1.5mm)
Response Frequency:100Hz
Package / Case:Cylinder, Threaded - M5
Output Type:Requires Amplifier
Other Names:E2CYX1R5A
Operating Temperature:-10°C ~ 55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Body:Stainless Steel
Manufacturer Standard Lead Time:2 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP67
Indicator:-
Detailed Description:Inductive Proximity Sensor 0.059" (1.5mm) IP67 Cylinder, Threaded - M5