E2C-X1R5A-2
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E2C-X1R5A-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E2C-X1R5A-2
Manufacturer Omron Automation & Safety
Description PROXIMITY SENSOR M8 2MM
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:-
Termination Style:Cable Leads
Shielding:Shielded
Series:E2C
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.059" (1.5mm)
Response Frequency:800Hz
Package / Case:Cylinder, Threaded - M8
Output Type:Requires Amplifier
Other Names:E2C/X1R5A/2
E2CX1R5A2
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Body:Nickel-Plated Brass
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP67, NEMA 1,3,4,6,12,13
Indicator:No Indicator
Detailed Description:Inductive Proximity Sensor 0.059" (1.5mm) IP67, NEMA 1,3,4,6,12,13 Cylinder, Threaded - M8