E2534S.25.02
General Cable
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E2534S.25.02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E2534S.25.02
Manufacturer General Cable
Description CABLE 4COND 14AWG WHT SHLD 500'
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Wire Gauge:14 AWG
Voltage:300V
Usage:Alarm, Safety
Shield Type:Foil
Shield Material:Flexfoil®
Shield Coverage:100%
Series:-
Ratings:ASTM B-3
Operating Temperature:-20°C ~ 75°C
Number of Conductors:4
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Length:500.0' (152.4m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Jacket Color:White
Jacket (Insulation) Thickness:0.0150" (0.381mm)
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.253" (6.43mm)
Features:Drain Wire, Rip Cord
Detailed Description:4 Conductor Multi-Conductor Cable White 14 AWG Foil 500.0' (152.4m)