E1842S.30.09
General Cable
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E1842S.30.09 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E1842S.30.09 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | E1842S.30.09 |
|---|---|
| Manufacturer | General Cable |
| Description | MULTI-PAIR 8COND 24AWG MRN 1000' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 50 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $146.90 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 24 AWG |
|---|---|
| Usage: | Audio-Video, Home |
| Shield Type: | - |
| Shield Material: | - |
| Shield Coverage: | - |
| Series: | GenSPEED® 10000 |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Number of Conductors: | 8 (4 Pair Twisted) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Length: | 1000.0' (304.8m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Jacket Color: | Maroon |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0350" (0.889mm) |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.185" (4.70mm) |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 8 (4 Pair Twisted) Conductor Multi-Pair Cable Maroon 24 AWG 1000.0' (304.8m) |
| Conductor Strand: | Solid |
| Conductor Material: | Copper, Bare |
| Conductor Insulation: | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Cable Type: | Multi-Pair |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply E1842S.30.09, use the request quote form to request E1842S.30.09 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E1842S.30.09.The price and lead time for E1842S.30.09 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# E1842S.30.09.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

