DZ3600S17K3B2NOSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DZ3600S17K3B2NOSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DZ3600S17K3B2NOSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DZ3600S17K3B2NOSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IGBT MODULE 1700V 3600V |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1,402.01 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.2V @ 3600A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1700V |
| Supplier Device Package: | Module |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Package / Case: | Module |
| Other Names: | DZ3600S17K3_B2 DZ3600S17K3_B2-ND SP000091890 |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Diode Type: | Standard |
| Diode Configuration: | 3 Independent |
| Detailed Description: | Diode Array 3 Independent Standard 1700V Chassis Mount Module |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 3050A @ 900V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DZ3600S17K3B2NOSA1, use the request quote form to request DZ3600S17K3B2NOSA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DZ3600S17K3B2NOSA1.The price and lead time for DZ3600S17K3B2NOSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DZ3600S17K3B2NOSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


