DZ23C6V2-7-F
Diodes Incorporated
DZ23C6V2-7-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DZ23C6V2-7-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DZ23C6V2-7-F
Manufacturer Diodes Inc.
Description Diode Zener Dual Common Cathode 6.2V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 43289 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2V
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOT-23-3
Series:-
Power - Max:300mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names:DZ23C6V2-FDITR
DZ23C6V27F
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Detailed Description:Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 6.2V 300mW ±5% SOT-23-3