DX07S024JJ3R1300
JAE Electronics, Inc.
DX07S024JJ3R1300
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DX07S024JJ3R1300 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DX07S024JJ3R1300
Manufacturer JAE Electronics, Inc.
Description CONN RCPT USB3.1 TYPEC SMD R/A
(In US Dollars)
1300 pcs2600 pcs6500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:20V
Termination:Solder
Specifications:USB 3.1 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed+)
Shielding:Shielded
Shell/Shielding Material:Steel, Stainless
Series:DX07
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:670-2846-2
Operating Temperature:-30°C ~ 80°C
Number of Ports:1
Number of Contacts:24
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Mounting Feature:Horizontal
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:10000
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Gender:Receptacle
Features:Pick and Place
Detailed Description:USB - C USB 3.1 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed+) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Current Rating:0.25A, 1.25A