DWM-07-51-G-D-290
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DWM-07-51-G-D-290 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DWM-07-51-G-D-290
Manufacturer Samtec, Inc.
Description .050" BOARD SPACERS
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Series:Flex Stack, DWM
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Pitch:0.050" (1.27mm)
Packaging:Bulk
Number of Rows:2
Number of Positions:14
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Length - Tail:0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height:0.290" (7.366mm)
Length - Post (Mating):-
Length - Overall Pin:0.410" (10.414mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:14 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole