DWM-01-56-G-S-402
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DWM-01-56-G-S-402 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DWM-01-56-G-S-402
Manufacturer Samtec, Inc.
Description .050" BOARD SPACERS
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Series:Flex Stack, DWM
Row Spacing:-
Pitch:-
Packaging:Bulk
Number of Rows:1
Number of Positions:1
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Length - Tail:0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height:0.402" (10.211mm)
Length - Post (Mating):0.103" (2.616mm)
Length - Overall Pin:0.625" (15.875mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:1 Position Header Spacer Connector Gold Through Hole