DW-07-20-T-D-855
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DW-07-20-T-D-855 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DW-07-20-T-D-855
Manufacturer Samtec, Inc.
Description .025" BOARD SPACERS
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Series:Flex Stack, DW
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Pitch:0.100" (2.54mm)
Packaging:Tube
Number of Rows:2
Number of Positions:14
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Length - Tail:0.110" (2.794mm)
Length - Stack Height:0.855" (21.717mm)
Length - Post (Mating):0.165" (4.191mm)
Length - Overall Pin:1.130" (28.702mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole