DV14-250B-3K
Panduit
DV14-250B-3K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DV14-250B-3K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DV14-250B-3K
Manufacturer Panduit
Description CONN QC RCPT 14-16AWG 0.250
(In US Dollars)
3000 pcs6000 pcs15000 pcs30000 pcs
Data sheet
Wire Gauge:14-16 AWG
Termination:Crimp
Terminal Type:Standard
Tab Width:0.250" (6.35mm)
Tab Thickness:0.032" (0.81mm)
Tab Length:-
Series:Disco™
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:07498382120
DV14-250B-3K-ND
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Overall:0.830" (21.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Diameter:0.170" (4.32mm)
Insulation:Non-Mating End Insulated
Gender:Female
Features:Butted Seam, Serrated Termination
Detailed Description:0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated