DTS26W23-53AB
DEUTSCH Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DTS26W23-53AB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DTS26W23-53AB
Manufacturer TE Connectivity Deutsch Connectors
Description CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Wire Gauge or Range - AWG:20
Usage:Shielded
Type Attributes:Environment Resistant
Type:For Male Pins
Stacking Direction:Crimp
Shield Termination:Circular
Shell Material, Finish:-
Shell Finish:Aluminum Alloy
Series:MIL-DTL-38999 Series III, DTS
RoHS Status:Bulk
Plug/Mating Plug Diameter:Olive Drab
Other Names:DDTS26W23-53AB
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Positions:53
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Part Number:DTS26W23-53AB
Large Diameter Supplied:23-53
Insert Material:Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Includes:-
Features:Coupling Nut
Expanded Description:53 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
Current - Max/Contact:Threaded
Coupling Nut Material, Plating:1.770" (44.96mm)