DTS26F25-43SB-LC
Buy DTS26F25-43SB-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DTS26F25-43SB-LC
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description CONN PLUG HSG FMALE 43POS INLINE
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Type:For Female Sockets
Shell Size - Insert:25-43
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Series:MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging:Bulk
Other Names:DDTS26F25-43SB-LC
Orientation:B
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Number of Positions:43
Note:Contacts Not Included
Insert Material:Plastic
Ingress Protection:Environment Resistant
Includes:-
Housing Color:Silver
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:43 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum Alloy, Electroless Nickel
Coupling Nut Diameter:1.890" (48.01mm)