DTS26F11-98PD-LC
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DTS26F11-98PD-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DTS26F11-98PD-LC
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description CONN PLUG HSNG MALE 6POS INLINE
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:For Male Pins
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:11-98
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Series:MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging:Bulk
Other Names:DDTS26F11-98PD-LC
Orientation:D
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Number of Positions:6
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insert Material:Plastic
Ingress Protection:Environment Resistant
Includes:-
Housing Color:Silver
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:6 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum Alloy, Electroless Nickel
Coupling Nut Diameter:0.980" (24.89mm)