DTS20F23-53JE
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DTS20F23-53JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DTS20F23-53JE
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:23-53
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Series:MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging:Bulk
Other Names:DDTS20F23-53JE
Orientation:E
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Number of Positions:53
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Ingress Protection:Environment Sealed
Features:-
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:53 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:7.5A