DTM65PW240C8
TDK-Lambda Americas, Inc.
DTM65PW240C8
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DTM65PW240C8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DTM65PW240C8
Manufacturer TDK-Lambda Americas, Inc.
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 18 pcs
Reference Price
Data sheet
Weight:1 lb (453.59g)
Voltage - Output:24V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:4.17" L x 2.36" W x 1.22" H (106.0mm x 60.0mm x 31.0mm)
Series:DTM65-C8 (65W)
Region Utilized:International
Power (Watts):65W
Polarization:-
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Other Names:285-2479
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
No Load Power Consumption:210mW (Max)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C8
Form:Desktop (Class II)
Efficiency:Level VI
Detailed Description:24V 65W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):2.7A
Cord Length:41.34" (1.05m)