DTE6024S24-D
XP Power
DTE6024S24-D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DTE6024S24-D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DTE6024S24-D
Manufacturer XP Power
Description DC/DC CONVERTER 24V 60W
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Enclosed
Size / Dimension:4.41" L x 2.67" W x 1.50" H (112.0mm x 67.8mm x 38.0mm)
Series:DTE60
Power (Watts):60W
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:DIN Rail
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Efficiency:91%
Current - Output (Max):2.5A