DTE4024S48
XP Power
DTE4024S48
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DTE4024S48 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DTE4024S48
Manufacturer XP Power
Description DC/DC CONVERTER 48V 40W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 38 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Enclosed
Size / Dimension:4.41" L x 2.51" W x 1.01" H (112.0mm x 63.8mm x 25.6mm)
Series:DTE40
Power (Watts):40W
Packaging:Bulk
Other Names:1470-3367
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Efficiency:89%
Current - Output (Max):835mA