DTE2048S12
XP Power
DTE2048S12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DTE2048S12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DTE2048S12
Manufacturer XP Power
Description DC/DC CONVERTER 12V 20W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 3 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Enclosed
Size / Dimension:3.78" L x 2.13" W x 0.92" H (96.0mm x 54.0mm x 23.3mm)
Series:DTE20
Power (Watts):20W
Packaging:Bulk
Other Names:1470-3360
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Efficiency:91%
Current - Output (Max):1.67A