DT62PW120C
TDK-Lambda Americas, Inc.
DT62PW120C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DT62PW120C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DT62PW120C
Manufacturer TDK-Lambda Americas, Inc.
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 62W
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Weight:0.904 lb (410.05g)
Voltage - Output:12V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:5.20" L x 2.71" W x 1.57" H (132.0mm x 69.0mm x 40.0mm)
Series:DT62-C (62W)
Region Utilized:International
Power (Watts):62W
Polarization:-
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Other Names:285-2016
DT62PW120-C
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C14
Form:Desktop (Class I)
Efficiency:Level V
Detailed Description:12V 62W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):5.17A
Cord Length:41.34" (1.05m)