DT14EH-L0
Panduit
DT14EH-L0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DT14EH-L0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DT14EH-L0
Manufacturer Panduit
Description CABLE TIE EXTRA HEAVY 48"
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.495" (12.57mm)
Tensile Strength:250 lbs (113.40 kg)
Series:DURA-TY™
Packaging:50 per Pkg
Other Names:07498379163
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Acetal
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Approximate:48.00"
Length - Actual:4.00' (1.22m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Chemical Resistant, UV Resistant, Weather Resistant
Detailed Description:Standard, Locking Black 14.00" (355.60mm) 0.495" (12.57mm) 250 lbs (113.40 kg) 4.00' (1.22m)
Color:Black
Bundle Diameter:14.00" (355.60mm)