DSML-0224-12
Delta Electronics
DSML-0224-12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DSML-0224-12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DSML-0224-12
Manufacturer Delta Electronics
Description SOLENOID PULL PULSE 12V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 168 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Weight:0.012 lb (5.44g)
Voltage - Rated:12VDC
Type:Open Frame (Pull)
Termination Style:Wire Leads
Technology:Electromechanical
Stroke Length:0.200" (5.08mm)
Size / Dimension:0.910" L x 0.280" W x 0.330" H (23.11mm x 7.11mm x 8.38mm)
Shaft Detail:Round
Series:DSML
Power (Watts):12W
Other Names:1144-1322
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Duty Cycle:Pulse
Diameter - Shaft:0.130" (3.30mm)
Detailed Description:Pulse Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 0.200" (5.08mm) Stroke 12VDC Chassis Mount
DC Resistance (DCR):12 Ohm