DSEI2X30-12B
IXYS Corporation
DSEI2X30-12B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DSEI2X30-12B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DSEI2X30-12B
Manufacturer IXYS
Description Diode Ultra Fast Recovery Rectifier 1.2KV 28A 8-Pin SOT-227B
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 1645 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.55V @ 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200V
Supplier Device Package:SOT-227B
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):60ns
Packaging:Tube
Package / Case:SOT-227-4, miniBLOC
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:32 Weeks
Diode Type:Standard
Diode Configuration:2 Independent
Detailed Description:Diode Array 2 Independent Standard 1200V 28A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Current - Reverse Leakage @ Vr:750µA @ 1200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):28A