DSC1001DI5-050.0000
Micrel / Microchip Technology
DSC1001DI5-050.0000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DSC1001DI5-050.0000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DSC1001DI5-050.0000
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description OSC MEMS 50.0000MHZ CMOS SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 292 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:1.7 V ~ 3.6 V
Type:XO (Standard)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Series:DSC1001
Ratings:AEC-Q100
Packaging:Tube
Package / Case:4-SMD, No Lead
Output:CMOS
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)
Function:Enable/Disable
Frequency Stability:±10ppm
Frequency:50MHz
Detailed Description:50MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.7 V ~ 3.6 V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Current - Supply (Max):7.2mA