DRA1-CMXE60D5
Crydom
DRA1-CMXE60D5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DRA1-CMXE60D5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DRA1-CMXE60D5
Manufacturer Crydom
Description SSR RELAY SPST-NO 5A 1-60V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 62 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Load:1V ~ 60V
Voltage - Input:20 ~ 28VDC
Termination Style:Screw Terminal
Supplier Device Package:-
Series:DRA
Packaging:Bulk
Package / Case:Module
Output Type:DC
Other Names:CC2294
DRA1-CMXE60D5-ND
On-State Resistance (Max):100 mOhms
Mounting Type:DIN Rail
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Load Current:5A