DR4AH-16R-B
E-Switch
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DR4AH-16R-B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DR4AH-16R-B
Manufacturer E-Switch
Description SWITCH ROTARY DIP HEX 25MA 24V
(In US Dollars)
2256 pcs
Data sheet
Washable:No
Voltage Rating:24VDC
Termination Style:PC Pin
Series:DR
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tube
Operating Temperature:-25°C ~ 80°C
Number of Positions:16
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Length:0.386" (9.80mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.390" (9.90mm)
Features:-
Electrical Life:15,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 25mA 24VDC
Current Rating:25mA