DR4560A60R
Crydom
DR4560A60R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DR4560A60R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DR4560A60R
Manufacturer Crydom
Description SSR RELAY SPST-NO 60A 48-600V
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
12 pcs
Data sheet
Voltage - Load:48V ~ 600V
Voltage - Input:90 ~ 280VAC/DC
Termination Style:Screw Terminal
Supplier Device Package:-
Series:DR45
Packaging:Bulk
Package / Case:SSR with Integrated Heat Sink
Output Type:AC
Mounting Type:DIN Rail
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Load Current:60A