DR1050-8R2-R
Bussmann (Eaton)
DR1050-8R2-R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DR1050-8R2-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DR1050-8R2-R
Manufacturer Eaton
Description Ind Power Shielded Wirewound 8.2uH 30% 100KHz Ferrite 5.24A T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 26333 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Q @ Freq:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Nonstandard
Other Names:513-1414-6
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:8.2µH
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:8.2µH Shielded Wirewound Inductor 5.24A 19 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):19 mOhm Max
Current Rating:5.24A
Current - Saturation:5A