DMTH4007SPD-13
Diodes Incorporated
DMTH4007SPD-13
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DMTH4007SPD-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DMTH4007SPD-13
Manufacturer Diodes Inc.
Description Transistor MOSFET Array Dual N-Channel 40V 45A 8-Pin PowerDI T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 37417 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Supplier Device Package:PowerDI5060-8
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.6 mOhm @ 17A, 10V
Power - Max:2.6W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-PowerTDFN
Other Names:DMTH4007SPD-13DITR
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2026pF @ 30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:41.9nC @ 10V
FET Type:2 N-Channel (Dual)
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):40V
Detailed Description:Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 40V 14.2A 2.6W Surface Mount PowerDI5060-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:14.2A