DMS-40PC-4/20S-5RL-C
Murata Power Solutions
DMS-40PC-4/20S-5RL-C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DMS-40PC-4/20S-5RL-C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DMS-40PC-4/20S-5RL-C
Manufacturer Murata Power Solutions
Description PROCESS METER 4-20MA LED PNL MT
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Weight:0.062 lb (28.12g)
Voltage - Supply:5VDC
Type:Process Meter
Termination Style:Screw Terminal
Series:DMS-40PC-4/20S
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 53.80mm x 22.30mm
Output Type:-
Operating Temperature:0°C ~ 50°C
Number Of Characters Per Row:4.5
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Measuring Range:4 ~ 20mA
Features:Bezel Sold Separately
Display Type:LED - Red Characters
Display Characters - Height:0.520" (13.20mm)