DMS-20LCD-4/20S-C
Murata Power Solutions
DMS-20LCD-4/20S-C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DMS-20LCD-4/20S-C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DMS-20LCD-4/20S-C
Manufacturer Murata Power Solutions
Description PROCESS METER 4-20MA LCD PNL MT
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 157 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Weight:0.037 lb (16.78g)
Voltage - Supply:Loop Power
Type:Process Meter
Termination Style:Screw Terminal
Series:DMS-20LCD-4/20S
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 33.93mm x 21.29mm
Output Type:-
Other Names:811-1077
DMS20LCD420SC
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Number Of Characters Per Row:3.5
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Measuring Range:4 ~ 20mA
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Ingress Protection:-
Features:Bezel Sold Separately
Display Type:LCD - Black Characters
Display Characters - Height:0.370" (9.40mm)