DMP3007SCG-7
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DMP3007SCG-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DMP3007SCG-7
Manufacturer Diodes Inc.
Description DMP3007SCG Series 30V 50A Surface Mount Mosfet V-DFN3333-8
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 46995 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
Vgs (Max):±25V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:V-DFN3333-8
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:6.8 mOhm @ 11.5A, 10V
Power Dissipation (Max):2.4W (Ta)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-PowerVDFN
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2826pF @ 15V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:64.2nC @ 10V
FET Type:P-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):30V
Detailed Description:P-Channel 30V 50A (Tc) 2.4W (Ta) Surface Mount V-DFN3333-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Tc)