DM1612X560R-10
Laird Technologies
DM1612X560R-10
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DM1612X560R-10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DM1612X560R-10
Manufacturer Laird
Description Chip Ferrite Beads / EMI Filters 56ohms 100MHz
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 41510 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Size / Dimension:0.160" L x 0.120" W (4.06mm x 3.05mm)
Series:DM
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1612 (4030 Metric)
Other Names:240-2417-1
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Lines:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Impedance @ Frequency:56 Ohms @ 100MHz
Height (Max):0.098" (2.48mm)
Filter Type:-
DC Resistance (DCR) (Max):4 mOhm
Current Rating (Max):10A