DL60R22-55PN-6106
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DL60R22-55PN-6106 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DL60R22-55PN-6106
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:22-55
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Series:MIL-DTL-83723 Series III, DL
Packaging:Bulk
Other Names:DDL60R22-55PN-6106
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:55
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:-
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:7.5A