DJT10F19-11HC
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DJT10F19-11HC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DJT10F19-11HC
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:19-11
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Series:MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Packaging:Bulk
Other Names:DDJT10F19-11HC
Orientation:C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Positions:11
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:-
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:11 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:13A