DF9-17P-1V(69)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF9-17P-1V(69) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF9-17P-1V(69)
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd
Description CONN HEADER 17POS 1MM SMD GOLD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Series:DF9
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Other Names:540-0070-6-69
Number of Rows:2
Number of Positions:17
Number of Conductors:0.039" (1.00mm)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Manufacturer Part Number:DF9-17P-1V(69)
Length - Post (Mating):4.3mm
Height Above Board:0.130" (3.30mm)
Features:Board Guide, Solder Retention
Expanded Description:17 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold