DF80-40S-0.5V(51)
Hirose
DF80-40S-0.5V(51)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF80-40S-0.5V(51) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF80-40S-0.5V(51)
Manufacturer Hirose
Description CONN RCPT 0.5MM 40POS AU SMD
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Series:DF80
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.020" (0.50mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:40
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Insulation Height:0.065" (1.65mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Solder Retention
Fastening Type:Friction Lock
Detailed Description:40 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount Gold
Current Rating:0.5A