DF5A-16DP-5DSA(35)
Hirose
DF5A-16DP-5DSA(35)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF5A-16DP-5DSA(35) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF5A-16DP-5DSA(35)
Manufacturer Hirose
Description CONN HDR 16POS 5MM
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF5
Row Spacing - Mating:0.197" (5.00mm)
Pitch - Mating:0.197" (5.00mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Other Names:676-0035-3-35
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:16
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:22.5mm
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.591" (15.00mm)
Insulation Color:Beige
Ingress Protection:-
Features:Board Guide
Fastening Type:Locking Ramp
Detailed Description:Connector Header Through Hole 16 position 0.197" (5.00mm)
Current Rating:-
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.138" (3.50mm)