DF57-2P-2.4V(23)
Hirose
DF57-2P-2.4V(23)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF57-2P-2.4V(23) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF57-2P-2.4V(23)
Manufacturer Hirose
Description CONN HDR 2.4MM 2POS SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Unshrouded
Series:DF57
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.095" (2.40mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Overall Contact Length:-
Other Names:666-0014-6-23
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation Height:0.055" (1.40mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Solder Retention
Fastening Type:Swing Lock
Detailed Description:Connector Header Surface Mount 2 position 0.095" (2.40mm)