DF3Z-10P-2V(51)
Hirose
DF3Z-10P-2V(51)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF3Z-10P-2V(51) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF3Z-10P-2V(51)
Manufacturer Hirose
Description CONN HDR 10POS 2MM VERT GOLD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF3
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Overall Contact Length:-
Other Names:543-1036-2-51
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:10
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:7.7mm, 8.4mm
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.232" (5.90mm)
Insulation Color:Beige
Ingress Protection:-
Features:Board Guide, Solder Retention
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Surface Mount 10 position 0.079" (2.00mm)
Current Rating:3A