DF3EA-15P-2H(54)
Buy DF3EA-15P-2H(54) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF3EA-15P-2H(54)
Manufacturer Hirose
Description CONNECTOR
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:250VAC
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF3
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tube
Overall Contact Length:-
Other Names:543-0342-0-54
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:15
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.220" (5.60mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Solder Retention
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Surface Mount, Right Angle 15 position 0.079" (2.00mm)